Serwis Health-Info.pl jest źródłem wiedzy o chorobach i dolegliwościach. Poniższa strona omawia zagadnienie chorobę. Serwis Health-Info.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi alternatywy dla porady lekarskiej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, również tych sugerujących zespół suchego oka, najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Suche oko (Zespół suchego oka)
Suche oko jest często występującym schorzeniem oczu. Są one wtedy zaczerwienione, pieką, swędzą. Zespół suchego oka może przebiegać w sposób ciągły lub przewlekły, kiedy przebieg schorzenia jest dłuższy, a objawy słabsze. Może także występować okresowo.
Przy ciągłym ruchu powiek, płyn łzowy jest rozprowadzany po gałce ocznej, dzięki czemu oko nie schnie, a jest nawilżone przez cały czas. Film łzowy odpowiedzialny jest także za zapobieganie infekcjom oraz przedostawaniu się bakterii do wnętrza oka.
Suche oko - przyczyny
Suche oko jest spowodowane małą ilością wytwarzanych łez, lub ich nieodpowiednim składem.
Suche oko - objawy
Objawy schorzenia to m.in. swędzenie oczu, ból podczas patrzenia, przekrwione spojówki. Nasilenie dolegliwości związane jest z rzadkim mruganiem, np. podczas pracy przy komputerze.
Dolegliwości nie należy mylić z alergią, która często objawia się poprzez swędzenie oczu i przekrwione spojówki. W takim przypadku oko łzawi, broniąc się przed alergenami.
Podczas pracy przy komputerze osobom noszącym soczewki zaleca się ich zdejmowanie. W czasie wpatrywania się w ekran rzadziej się mruga, a w konsekwencji oko jest mniej nawilżane, zaś soczewka dodatkowo podrażnia spojówki.
Suche oko - leczenie
Warto skonsultować się z lekarzem, zanim podejmiemy jakiekolwiek leczenie. Zazwyczaj ogranicza się ono do zakraplania „sztucznych łez”, niestety nie we wszystkich przypadkach przynosi oczekiwane efekty.
Osoby z zespołem suchego oka, nie powinny nosić soczewek, gdyż mogą one uszkodzić, źle nawilżoną gałkę oczną.