Niebezpieczne konsekwencje wrastających paznokci
Wrastający paznokieć to przypadłość dotykająca najczęściej palucha (dużego palca stopy), która w początkowej fazie rozwoju przekłada się na ogólny dyskomfort. Z czasem jednak prowadzi do poważniejszych problemów, skutecznie uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie. Dlaczego nie wolno bagatelizować tego problemu i do kogo zgłosić się po pomoc?
Przyczyny wrastania paznokci
Główną przyczyną wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe przycinanie (paznokcie obcinane zbyt krótko lub pozostawianie ostrych, postrzępionych krawędzi). Za powstawanie tej przypadłości może odpowiadać także noszenie nieodpowiedniego, ciasnego obuwia (w tym także butów na obcasie z czubkiem w kształcie szpica), które poprzez uciskanie palców i paznokci mogą doprowadzić do ich odkształcania się i nieprawidłowego wzrostu. Wrastanie paznokci może mieć także podłoże genetyczne. Nie bez znaczenia jest również otyłość, ciąża (wzrost masy ciała wpływa na motorykę stopy), płaskostopie, grzybica i haluksy.
Objawy wrastania paznokci
Pierwszym symptomem wrastania paznokci jest obrzęk (najczęściej zlokalizowany z jednej strony), zaczerwienienie i bolesność. Początkowo ból jest odczuwalny tylko przy dotyku newralgicznego miejsca. Z czasem jednak znacznie się nasila i palec zaczyna puchnąć, co skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wraz z postępującym wzrostem i wbijaniem się paznokcia w głąb skóry, powstaje ostry i przewlekły stan zapalny, charakteryzujący się zbieraniem w tym miejscu ropy i wyciekiem krwi z uszkodzonej tkanki. Zbagatelizowanie tego problemu skutkuje rozwojem gronkowca i ziarnicy.
Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wrastania paznokci należy niezwłocznie udać się do podologa.
Kim jest podolog?
Podologia to nauka o stopach. Wykwalifikowany podolog posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ortopedii, chirurgii, dermatologii, kosmetologii oraz diabetologii. Podczas pierwszej wizyty, podolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Wrastanie paznokci – leczenie
Leczenie wrastających paznokci uzależnione jest od stopnia zaawansowania. W sytuacji kiedy stan zapalny jest już mocno zaawansowany (uniemożliwiający chodzenie) w pierwszej kolejności stosuje się antybiotykoterapię mającą na celu zwalczenie infekcji. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgicznego usunięcia części (a nawet całego) paznokcia. Dlatego kluczową rolę odgrywa jak najszybsze zgłoszenie się do podologa. W początkowej fazie wzrastania paznokcia stosuje się:
- klamry – skuteczna, choć bolesna metoda polegająca na aplikacji klamry (naklejanej na płytkę paznokcia lub klamry drutowe) mające za zadanie skorygowanie prawidłowego toru wzrostu paznokcia
- tamponada – mały opatrunek nasączony płynem dezynfekującym, który ma zadanie odseparować tkankę otaczającą paznokieć od samej płytki
- plastikowe rurki (sulci protektor) – nasuwa się je na krawędź paznokcia. Ich zadanie polega na utworzenie w wale paznokciowym odpowiedniej przestrzeni dla odrastającego paznokcia.