Nieprzyjemne skutki leczenia alergii

Niestety prawie każda terapia farmakologiczna niesie za sobą nieprzyjemne skutki. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dopasowanie leczenia przez kogoś, kto się na tym zna i przeanalizuje dokładnie zyski i straty z zastosowanego leczenia. Preparaty na alergię, mimo że cały czas ulepszane, nadal powodują skutki uboczne.

Katar sienny czy wysypka potrafią tak dać w kość, że konieczne jest zastosowanie leczenia antyalergicznego. Oprócz odseparowania się od alergenu należy zastosować leki przeciwhistaminowe, które wyciszą produkcje histaminy i zmniejszą lub wyeliminują objawy uczulenia. Do dyspozycji mamy leki pierwszej, drugiej i trzeciej generacji np. Alertec, Zyx czy Clatra. Te ostatnie powodują najmniej skutków ubocznych i są nadzieją na normalne funkcjonowanie dla alergików.

Skutki uboczne do przeżycia

Niektóre odczucia podczas przyjmowania leków antyalergicznych zganiamy na stres i zmęczenie czy gorszą pogodę. Nie do końca widzimy związek między lekiem a sennością czy wzmożonym apetytem. Zdarza się jednak odwrotnie — szczególnie u osób, które są świadome możliwych powikłań. Te osoby za każde negatywne odczucie będą przypisywać przyjmowanym lekom. Takie mechanizmy ma ludzka psychika. Samodzielnie możemy sobie poradzić z minimalnie większą sennością, czy wilczym apetytem. Jednak, kiedy te objawy przybierają na sile – np. zaczynamy zasypiać w pracy lub nasza masa ciała znacznie wzrosła mimo zbilansowanej diety należy zgłosić się do alergologa w celu zmodyfikowania leczenia.

Koniecznie udaj się do lekarza

Po przyjęciu leków antyalergicznych mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza i odstawić przyjmowanie danego leku. Do tych objawów należy anafilaksja, kołatanie serca, drgawki, mrowienie, omdlenia, zaburzenia widzenia, bolesne oddawanie moczu, świąd, wysypka, duszność, depresja i myśli samobójcze. Z tego typu objawami towarzyszącymi nie da się funkcjonować, a niektóre z nich zagrażają życiu.

Najskuteczniejsze jest odczulanie

Najlepszym sposobem na walkę z objawami alergii jest odczulanie. Terapia trwa jednak od 3 do 5 lat i nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Najlepsze rezultaty tego typu terapii odczuwają osoby, które są uczulone na alergeny owadów, cierpiące na katar sienny i całoroczny nieżyt nosa. Niektórzy alergicy próbują złagodzić swoje dolegliwości, stosując terapię naturalną przy pomocy czarnuszki egipskiej. Jest to jednak najmniej skuteczny sposób walki z nieprzyjemnymi skutkami alergii.