Powikłania po peelingach chemicznych twarzy

Peelingi chemiczne są jednym z wielu rodzajów peelingów, za pomocą których możemy w kontrolowany sposób usunąć martwy naskórek i poprawić kondycję naszej skóry. Polega on na nałożeniu mieszanki chemicznej, najczęściej na twarz, jednak wykonuje się go również na szyi oraz dłoniach. Pomaga on również zredukować zmarszczki, blizny, trądzik oraz przebarwienia skóry.

Istnieją trzy rodzaje peelingu chemicznego, o różnej mocy, dzięki czemu oddziałują na różne warstwy skóry – peeling powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki. Ten ostatni zwykle wykonywany jest na zlecenie lekarza.

Bezpieczeństwo zabiegu

Peelingi chemiczne są jednym z najmniej inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, jednak nie są zupełnie bezpieczne dla każdego zainteresowanego. Z tego powodu należy zapoznać się z ewentualnymi powikłaniami przed wykonaniem takiego zabiegu i zrezygnować, jeśli występują u nas stany zapalne skóry, infekcje lub uczulenie na którykolwiek ze składników występujących w mieszance chemicznej. Ze względów bezpieczeństwa osoby z chorobą autoimmunologiczną, będące w ciąży lub karmiące piersią nie powinny mieć przeprowadzanego peelingu chemicznego.

Powikłania po peelingach chemicznych

Lista powikłań, które mogą nastąpić po peelingu chemicznym jest dość imponująca, jednak faktyczne ich występowanie jest stosunkowo rzadkie. Do najczęściej występujących należą m.in.: delikatny obrzęk, który zwykle ustępuje samoistnie, ból przy nakładaniu preparatu, który może utrzymywać się do kilku godzin po peelingu, świąd (od 2 do 5 dni po procesie złuszczania) oraz utrzymujący się rumień, który występuje dość często. Czas trwania tego ostatniego powikłania zależy od głębokości peelingu – od maksymalnie 5 dni po peelingu powierzchniowym do 2-3 miesięcy przy peelingu głębokim.

Kolejnym powikłaniem może być nasilenie lub wystąpienie trądziku w przypadku osób podatnych na występowanie zmian trądzikowych. Mogą wystąpić również przebarwienia (rzadko spotykane u osób o jasnej karnacji).

Innym powikłaniem może być infekcja. Kwasy mają działanie bakteriobójcze, jednak nieodpowiednia pielęgnacja po zabiegu i używanie kosmetyków zawierających tłuszcze (wazelina, duże ilości olejów) może sprzyjać namnażaniu patogenów. Dlatego ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na higienę.

Trudnym do zwalczenia powikłaniem po peelingu chemicznym jest bliznowacenie i trudniejsze gojenie się ran (sprzyjające powstawaniu blizn). W takim przypadku może pomóc terapia laserem, oczywiście przeprowadzona po odpowiednio długiej przerwie po ostatnim peelingu chemicznym.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ewentualnych powikłań po zabiegu peelingu chemicznego, jednak należy pamiętać o podstawowej higienie oraz zwrócić się po pomoc do lekarza, jeśli powikłania utrzymują się dłużej. Nie należy również ignorować przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu oraz wykonywać peelingu na skórze, która nie jest wygojona po poprzednim zabiegu, w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji.