Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?

Keratosis pilaris, czyli rogowacenie okołomieszkowe to delikatny defekt kosmetyczny objawiający się drobnymi czerwonymi krostkami, grudkami czy też chropowatą skórą zlokalizowanymi w obrębie mieszków włosowych. Przypadłość ta występuje u ponad 50% nastolatków i 40% populacji dorosłej z cerą trądzikową i skłonnością do łojotoku.

Rogowacenie okołomieszkowe – uwarunkowania

Rogowacenie okołomieszkowe jest powodowane nieprawidłowym rogowaceniem naskórka wynikającego z blokowania przez nadmiar kreatyny ujścia wspomnianych mieszków. Powoduje to powstawanie zmian skórnych wyglądem przypominających zaskórniki. U podłoża problemu znajdują się zaburzenia we wchłanianiu witaminy A. Jak wiemy jest ona odpowiedzialna między innymi za regenerację naskórka, stymulację produkcji kreatyny oraz odpowiedni stopień nawilżenia naszej skóry. Uwarunkowania genetyczne bardzo często predysponują do rogowacenia okołomieszkowego. Podobnie jak problemy z tarczycą.

Jak skutecznie radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym ?

W walce z rogowaceniem okołomieszkowym może nam pomóc :

  • suplementacja witaminy A i C, zapewniająca odpowiedni stopień nawilżenia skóry,
  • dieta bogata w warzywa, owoce oraz kwasy omega – 3 mająca na celu poprawę kondycji naszej skóry,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • kąpiele z dodatkiem ziół mające na celu zmiękczenie naszej skóry,
  • odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne stosowane na skórę. np. peelingi gruboziarniste,
  • dermokosmetyki dostępne w aptekach zawierające w swoim składzie nawilżające, natłuszczające oraz łagodzące objawy stanu zapalnego.

Zdarzają się jednak i takie przypadki rogowacenia okołomieszkowego, gdy ogólnodostępne sposoby nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Wtedy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa w celu rozpoczęcia farmakoterapii.

Rogowacenie okołomieszkowe może także występować u małych dzieci. Należy wówczas sięgać po szeroką gamę emolientów dostępnych w aptekach. Zalecana jest również konsultacja dermatologiczna, gdyż rogowacenie okołomieszkowe może być pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry.