Czym jest wszawica głowowa? Co powinniśmy o tej chorobie wiedzieć?

Zarazić nią można się na przykład przez pożyczony grzebień, nakrycie głowy, bardzo rzadko przez kontakt bezpośredni. Wszawica jest chorobą pasożytniczą. Wywoływana jest przez działanie wszy ludzkiej oraz łonowej. Czasami określa się ją mianem choroby włóczęgów, ale niestety osoby dbające o czystość także ją łapią.

Wszawica głowowa. Ważne informacje

Chorobę wywołują pasożyty, których pokarmem jest krew wysysana z ludzkiego organizmu. Gdy osoba ma wszy w głowie, nie świadczy to o tym, że nie dba o higienę osobistą lub jest brudny. Takie przekonanie jest nieprawdziwe. Choroba może pojawić się u każdego człowieka, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy status społeczny. Powodem pojawienia się wszawicy jest bezpośredni kontakt z nosicielem. Niestety często nie mamy na to wpływu. Często wesz jest widoczna gołym okiem. Wynika to z faktu, że wszy składają jaja. Choroba najczęściej dotyka dzieci, lecz nie zawsze. Nagminne drapanie się dziecka po głowie, może być oznaką pojawienia się tej dokuczliwej choroby pasożytniczej.

Jak można zarazić się chorobą?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wynika to z bliskiego kontaktu z drugą osobą, która jest chora. Wszy najczęściej na cel wybierają mocno owłosione skóry głowy. Ryzyko zarażenia się jest takie same dla każdego człowieka. Pasożyty mogą z powodzeniem przenosić się z dzieci na rodziców lub inne osoby, które akurat znajdują się w pobliżu. Choroba częściej występuje u dziewczynek aniżeli u chłopców. Wszy bardzo łatwo przenoszą się z jednej głowy na drugą, nawet mimo faktu, że nie potrafią one skakać, jednak poruszają się szybko. Wszy mogą także przenosić się na szczotkę, czapkę lub ręcznik. Częściej atakują one w czasie ciepłej pory roku.

Jak rozpoznać objawy wszawicy głowowej?

Przede wszystkim czuć na skórze głowy świąd. W czasie rozgarniania głowy można zauważyć pasożyta. Wszy potrafią kąsać. To powoduje pojawienie się małych, czerwonych grudek. Osoba z wszawicą głowową dziwnie się czuje, jak gdyby czuła, że coś porusza się na skórze głowy oraz we włosach. Nie zawsze świąd skóry głowy oznacza obecność wszy na głowie. Może to być wynik pojawienia się łupieżu. Trzeba o tym pamiętać. Chorobę pasożytniczą można wykryć samodzielnie w domu. Wystarczy zwykły grzebień. Można w takiej sytuacji zauważyć dojrzałe osobniki. Gdy chcesz sprawdzić, czy u dziecka pojawiła się wszawica głowowa, wystarczy dokładnie rozczesać włosy młodej osoby i wtedy można dojrzeć, czy są wszy.

Oczywiście wszawicę głowową można skutecznie wyleczyć. Na rynku jest wiele dostępnych leków przeciw wszom oraz szamponów, które można nabyć bez recepty. Są to niezwykle skuteczne metody wyeliminowania choroby. Wobec tego, gdy zauważysz u dziecka niepokojące objawy, wtedy niezwłocznie zacznij działać. Nie wolno pozwolić, żeby choroba szybko się rozwinęła.