Domowe sposoby na łagodzenie podrażnień skóry

Problem podrażnień skóry dotyczy coraz to większej liczy osób. Przyczyn powstawania stanów zapalnych jest wiele, dlatego też czasami ciężko jest odpowiednio zdiagnozować problem. Naturalnym odruchem jest to, że sięgamy w pierwszej kolejności po preparaty dostępne w aptekach. Jednakże istnieje wiele skutecznych domowych sposób na łagodzenie podrażnień naszego naskórka. Jakie zatem środki możemy przygotować we własnym domu? Sprawdźcie sami!

Domowe sposoby na łagodzenie podrażnień skóry

Piękna, gładka i zdrowa skóra to marzenie każdego z nas. Jednakże rzeczywistość niestety często bywa inna. Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu zmagała się ze stanami zapalnymi, wypryskami, zaczerwienieniami jak i licznymi podrażnieniami naskórka. Powody mogą być różne: alergia na określone pokarmy, atopowe zapalenie skóry, uczulenia na kremy i środki pielęgnacyjne, reakcje alergiczne na promienie słoneczne, zaczerwienia po goleniu czy też zmiany potrądzikowe. Każda z tych rzeczy może wpływać niekorzystnie na naszą skórę. Jak temu skutecznie zaradzić?

Sprawdzone domowe sposoby na łagodzenie podrażnień skóry

  1. Okłady z liści ogórecznika. Wystarczy zalać gorącą wodą dwie łyżki liści ogórecznika. Tak powstałą papkę nałóż na skórę i zabandażuj. Okład ten może być stosowany przy stanach zapalnych skóry. Aby papka szybko nie wystygła można położyć na nią termofor.
  2. Na zaczerwienienia na twarzy warto stosować maseczkę powstałą w wyniku połączenia łyżki zimnego mleka oraz szklanki żelu aloesowego. Mleko nawilża skórę, natomiast aloes łagodzi podrażnienia.
  3. Na podrażnienia słoneczne klasyczną formą okładu jest używanie kefiru lub jogurtu naturalnego. Zawierają bowiem one witaminy A, D, E oraz B, które regenerują zniszczony naskórek oraz łagodzą podrażnienia, a to dzięki towarzyszącemu im cynkowi oraz wapniu. Najlepiej jest namoczyć gazę jednym z tych produktów nabiałowych oraz wmasowywać bezpośrednio w skórę.
  4. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny do kąpieli używać kilku łyżek płatków owsianych, które doskonale zmiękczają naskórek, a także oczyszczają cerę i działają przeciwzapalnie.
  5. Na stany zapalne pomocny jest również rumianek, który dzięki specjalnym substancjom doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia, a także zatrzymuje uwalnianie histaminy, czyli organicznego związku odpowiedzialnego za stany zapalne. Rumianek ma również właściwości przeciwbakteryjne oraz wspomaga leczenie ran.
  6. Wywar z marchwi. Przemywanie podrażnionej skóry oraz zmian chorobowych wywarem z gotowanej marchwi łagodzi uczucie swędzenia.
  7. Aby zmniejszyć widoczność przebarwień jak i chronić nasz naskórek przed utratą wilgoci warto sięgać po soję, czyli roślinę bogatą w białka, aminokwasy, witaminy i minerały. Co ważne, soja odpowiednia jest dla ludzi w każdym wieku i przy różnych typach skóry.