Gryzaki dla dzieci — wady i zalety

Ząbkowanie to zazwyczaj trudny czas zarówno dla malucha jak i rodzica — pozostaje
z nami na wiele miesięcy, podczas których często pojawia się ból dziąseł i wiele nieprzespanych nocy. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają sposobów na przyniesienie swoim pociechom ulgi. Tu z pomocą mogą przyjść nam gryzaki dla dzieci.

Jaka jest rola gryzaka?

Podstawowe zadanie gryzaka to łagodzenie nieprzyjemnych skutków ząbkowania, swędzenia i bólu dziąseł poprzez masaż dziąseł i często chłodzenie. Poza uśmierzeniem bólu może on wspomagać też poprawę koordynacji ruchowej oraz pomagać w nauce chwytania różnych przedmiotów. Dodatkowo gryzaki dla dzieci mogą eliminować pewne zachowania niepożądane, jak niechciany nawyk ssania palców. Dla wielu dzieci stają się one niezbędnym przedmiotem, zajmują maluszka
i działają uspokajająco.

Jak widać gryzaki dla dzieci, mogą być dla niemowląt i ich rodziców dużym wsparciem w walce z dyskomfortem fizycznym i psychicznym powstałym w trakcie ząbkowania. Dziecko w tym okresie próbuje gryźć wszystko, przez co może dojść do uszkodzenia delikatnych dziąseł. Warto więc wiedzieć, jak wybrać odpowiedni produkt, dostosowany do potrzeb naszego maluszka.

Gryzaki dla dzieci — wybór odpowiedniego rodzaju, wady i zalety

Sklepy oferują dziś ogromny wybór gryzaków, tak by każdy rodzic mógł dobrać odpowiedni dla swojego dziecka. Mogą być wykonane z różnych materiałów, różnić się kształtami i dodatkowymi funkcjonalnościami. Zdarza się, że są elementem zabawek i często posiadają przypinkę zapobiegającą zgubieniu.

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów gryzaków są gryzaki miękkie — materiałowe, kauczukowe, silikonowe czy żelowe — często wyposażone są
w masujące wypustki. Gryzaki kauczukowe i żelowe mogą być wypełnione specjalnym płynem, który przed użyciem należy schłodzić w zamrażarce, co wzmacnia efekt uśmierzający ból. W takim przypadku wygodnym rozwiązaniem jest gryzak wodno-drewniany. Jedna jego część wykonana jest z drewna, a druga wypełniona płynem – ułatwia to dzieciom trzymanie schłodzonego przedmiotu, bez konieczności chwytania za jego zimną cześć, co często uznawane jest za wadę. Do zalet tego rodzaju gryzaków zaliczamy możliwość mycia ich w zmywarce, co ułatwia dbanie o ich higienę i eliminację bakterii.

Równie popularną grupę gryzaków stanowią gryzaki twarde – wykonane ze specjalnego plastiku, często posiadające wypustki masujące dziąsła lub z drewna. Dużą zaletą tych drugich jest materiał — drewno posiada właściwości przeciwbakteryjne dodatkowo bez drewniany gryzak, jest chłodny w wyższych i ciepły w niższych temperaturach.

Na rynku dostępne są też gryzaki, które wykonane są z różnych materiałów i faktur – poza wypustkami mogą być wyposażone też w paski czy specjalne kolce. Dziecko
w zależności od indywidualnych potrzeb może korzystać z takiej części, która w danym momencie najlepiej spełnia swoją rolę, czyli przynosi mu ulgę. Innym ciekawym
i funkcjonalnym rozwiązaniem mogą być śliniaki z wbudowanym gryzakiem.

Mniej popularnym rodzajem są gryzaki ortodontyczne – stosowane w związku
z zaleceniem lekarza. Mogą mieć kształt szczęki lub budowę umożliwiającą gryzienie w miejscu wychodzenia danego zęba. Nie należy jednak wprowadzać ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jak bezpiecznie używać gryzków?

Jedną z ważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo użytkowania. Warto upewnić się, czy dany gryzak spełnia wymagane dla tego typu przedmiotów normy oraz posiada wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa. Czy jest wykonany z bezpiecznych materiałów, np. nie zawiera szkodliwego Bis fenolu A. Odpowiednio dobrane gryzaki dla dzieci pozwolą naszemu maluszkowi cieszyć się wchodzeniem w kolejne etapy rozwoju bez bólu.