Jak i kiedy obcinać paznokcie u niemowlaka?

Obcinanie dziecku paznokci to zadanie, które może dostarczyć sporo problemów, szczególnie kiedy mowa o noworodku z malutkimi paluszkami. Rodzice często boją się, że ostry przedmiot może wyrządzić krzywdę ukochanemu dziecku. Takie ryzyko nie istnieje, kiedy korzystają z dobrej jakości produktów, na przykład marki Babyono.

Obcinanie paznokci, czyli jeden z elementów pielęgnacji dziecka

Skracanie paznokci budzi w dorosłych niepokój, jednak nie można zwlekać z tym zadaniem, gdyż dzieci rodzą się z długimi paznokciami, a do tego rosną bardzo szybko. Z tego względu co kilka dni wymagają obcinania, dzięki czemu ryzyko podrapania się przez maluszka zostaje ograniczone do minimum. To także kwestia higieny. Z kolei w stópkach paznokcie rosną nieco wolniej, a ich skracanie może odbywać się raz na dwa, trzy tygodnie.

W trakcie obcinania paznokci maluszek nie może się ruszać, gdyż nożyczki mogą ujechać z małego paluszka, co przyczyni się do przecięcia delikatnej skóry. Palce są bardzo unaczynione, stąd rana będzie bardzo krwawić, jednak nie wymaga interwencji lekarskiej. Na rankę trzeba przyłożyć sterylny gazik i pozostawić aż do czasu, gdy krew całkowicie przestanie lecieć. Obejdzie się bez plastra.

Paznokci nie obcina się dziecku w szpitalu, nawet jeśli są bardzo długie, gdyż ewentualne skaleczenie może przyczynić się do poważnych komplikacji zdrowotnych (ze względu na szpitalne bakterie). Niektórzy rodzice stosują w tym czasie rękawiczki bawełniane, które mają chronić maluszka przed zranieniem się, jednak nie jest to konieczne. Dotyk własnej skóry i wszystkiego wokół pozwala na prawidłowy rozwój od pierwszych dni życia. Noszenie rękawiczek zaburza rozwój sensoryczny.

Paznokcie należy obciąć 2 dni po powrocie do domu – to nie powinno być trudne ze względu na ich miękkość. Ta czynność powinna odbywać się po zakończonej kąpieli, gdyż woda dodatkowo je zmiękczy. Skracanie paznokci nie należy do łatwych zadań, bo wymaga maksymalnej precyzji oraz staranności – są przecież takie malutkie. Problemem może okazać się także ruchliwość maluszka i brak doświadczenia mamy. Na początku warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która może trzyma niemowlaka i chronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Regularne obcinanie jest bardzo istotne – w przeciwnym wypadku ryzyko zadrapania się jest bardzo duże. Pod paznokciami gromadzi się także brud i bakterie, które są następnie przenoszone do buzi – maluszki ssą swoje maluszki.

O czym trzeba pamiętać, obcinając paznokcie?

Obcinanie malutkich paznokci to niełatwe zadanie, które trzeba wykonywać regularnie. Dobrym pomysłem jest skracanie paznokci w trakcie drzemki albo po zakończonym posiłku – wtedy dziecko jest spokoje i nie rusza się zbyt bardzo, a więc ryzyko uszkodzenia skóry jest minimalne. Do obcinania należy używać dobrej jakości nożyczek albo obcinacza do paznokci Babyono. Gazik również warto mieć w pogotowiu.

Pozycja niemowlaka powinna być swobodna, a rodzic ma trzymać swoją dłonią rączkę dziecka, co pozwoli na kontrolowanie jego ruchów. Należy delikatnie naciskać opuszkę palca, co sprawi, że koniec paznokcie zacznie odstawać od ciała i usunięcie nadmiaru nie będzie sprawiać większych trudności. Kiedy paznokieć zostanie już przycięty, należy sprawdzić, czy nie ma ostrych krawędzi i niebezpiecznych zadziorów. Paznokcie w rękach powinny być zaokrąglone, a w stopach obcięte na prosto, co ochroni je przed wrastaniem. Pod żadnym pozorem nie należy podważać paznokci pilniczkiem – to bardzo niebezpieczne. Rodzic musi pamiętać, że maluszki mają sporo brudu za paznokciami i należy go czyścić podczas kąpieli, używając do tego miękkiej szczoteczki.