Jak poradzić sobie z długotrwałym unieruchomieniem w łóżku?

Choroby i wypadki nie wybierają. Niestety, w każdym wieku i stanie zdrowia może zdarzyć się sytuacja, kiedy jesteśmy przykuci do łóżka na kilka tygodni lub miesięcy. Najczęściej skazane są na to osoby przewlekle chore, ale nawet przypadkowe złamanie nogi może skończyć się w taki sposób. Jak radzić sobie z leżeniem w łóżku?

Odpowiednie podłoże – połowa sukcesu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest rodzaj powierzchni, na której śpimy lub leżymy. Przede wszystkim, materac musi być dopasowany do wagi ciała, ponieważ tylko wtedy zapewnia komfort. Wspiera kręgosłup, ale też nie wywołuje ucisków i nie jest potrzebna maść na odleżyny. Doskonale sprawdzają się materace wykonane z pianek, ponieważ większość z nich gwarantuje mikromasaż tkanek, dzięki czemu układ krążenia prawidłowo pracuje, a skóra nie jest narażona na powstanie brzydkich otarć i ran. Warto zadbać więc o to, aby wypoczywać na dobrze dopasowanym do swoich potrzeb materacu, jeśli czeka nas długotrwała rekonwalescencja. Niezwykle istotną rzeczą jest też zmienianie pozycji. Jeśli tylko istnieje taka możliwość – trzeba to robić jak najczęściej, najlepiej przy pomocy bliskich lub opiekuna. Długotrwałe leżenie na danej partii ciała zwykle prowadzi właśnie do odleżyn. W takich sytuacjach stosuje się maść na odleżyny, którą można kupić w każdej aptece. Zwykle są to produkty sprzedawane bez recepty. Odleżyny, czyli rany naskórne i podskórne są bardzo bolesne i trudno się goją, dlatego trzeba dokonać wszelkich starań, aby do nich nie dopuszczać.

Znalezienie sobie odpowiedniego zajęcia

Bezczynność i samotność bardzo szybko prowadzą do depresji i pogorszenia się stanu zdrowia. Jeśli tylko rodzina i znajomi chcą odwiedzać pacjenta – warto im na to pozwolić. Nikt nie czuje się atrakcyjnie leżąc tygodniami w łóżku, jednak obecność innych osób jest niezwykle pomocna. Sprawia również, że nabieramy chęci, aby zadbać nieco o siebie, umyć się, czy pozwolić przebrać.

W czasie wolnym dobrze jest pomyśleć o czytaniu książek, ulubionej prasy, oglądaniu filmów. Można też szydełkować, pisać, czy zająć się jakimiś pracami manualnymi. Wiele osób godzinami rozwiązuje krzyżówki, czy inne łamigłówki. W ten sposób trenujemy mózg i znacznie poprawiamy swój stan. Bezczynność bardzo negatywnie działa na osoby chore, których rekonwalescencja przedłuża się niekiedy.

Jak zadbać o higienę podczas długiej rekonwalescencji?

Leżąc w łóżku nie można zapomnieć o myciu się. Jeśli pocimy się i leżymy w jednej pozycji – na pewno pojawią się rany i będzie konieczna maść na odleżyny lub inna terapia. Poza tym, każdy czuje się lepiej, kiedy jest czysty i pachnący. Jeśli to możliwe – warto myć się samodzielnie, ale najlepiej jeśli asystuje przy tym osoba bliska. Upadek w łazience może być bardzo groźny i znacznie wydłużyć proces dochodzenia do siebie. Jeżeli istnieje taka możliwość, za dnia najlepiej przebrać się w strój dzienny, ponieważ pozytywnie wpływa t na psychikę.