Jakie emolienty wybrać do skóry suchej?

Emolienty to ogólna nazwa preparatów, które znajdują się w kremach, mleczkach, czy olejkach. Są one szczególnie polecane do pielęgnacji skóry wrażliwej i ze skłonnością do nadmiernego wysuszania się. Czym kierować się przy ich wyborze?

Głównym zadaniem emolientów jest nawilżenie i natłuszczenie powierzchni skóry, co zwiększa jej naturalną barierę ochronną. Dlatego emolienty są idealnymi preparatami do skóry suchej, która ma skłonności do łuszczenia się i jest bardziej wrażliwa na powstawanie zaczerwienień i otarć. Działanie emolientów ma na celu redukcję szorstkości skóry i zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania objawów jej towarzyszących. Jednym z nich jest uporczywy świąd, który czasem okazuje się na tyle dokuczliwy, że w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ważne jest to, aby skórę suchą pielęgnować codziennie i regularnie. Równie ważne, co zasady stosowania jest skład emolientów.

Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na obecność składników, które wykazują właściwości natłuszczające. Są nimi: masło shea, gliceryna, parafina, olejek jojoba. Wszystkie te substancje wykazują właściwości zmiękczające, dzięki czemu naskórek staje się natychmiastowo nawilżony, a poprzez to bardziej elastyczny i napięty. W wyniku, czego jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Skóra wygląda bardziej estetycznie i staje się aksamitnie miękka w dotyku. Osoby, których naskórek jest suchy, powinny również unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i nie stosować inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, ale też preparatów przeznaczonych do innego typu skóry niż ten, który one posiadają. Wyjątkowo ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy w emolientach są zawarte olejki. Ich zaletą jest szybkie wnikanie  w głąb skóry, co pozwala szybciej uzyskać pożądane rezultaty. Poza tym olejki mają silne właściwości odżywcze, co oznacza również kompleksowe działanie. Emolienty są preparatami, których substancje są wyłącznie pochodzenia naturalnego, więc w żaden sposób nie podrażniają skóry, a wręcz przeciwnie łagodzą podrażnienia.