Łuszczyca – najważniejsze informacje o chorobie

Chorzy na łuszczycę borykają się z dużymi problemami emocjonalnymi, często zaszywają się w domu, wstydząc się pokazywać się innym ludziom. Łuszczycę można leczyć i trzeba mówić głośno o tym, że nie jest to choroba zaraźliwa.

Łuszczyca- choroba autoimmunologiczna.

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną autoimmunologiczną skóry, ale mogą również wystąpić objawy stawowo-ścięgniste. Ma także podłoże genetyczne oraz istnieją czynniki środowiskowe sprzyjające rozwojowi tej choroby. Czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są: infekcje, leki z grupy betablokerów, ACE- inhibitory, niesteroidowe leki przeciwzapalne, stres, palenie papierosów, alkohol. Choroba dotyka głównie osoby między 10 a 40 rokiem życia, lecz zdarza się, że ujawnia się po 70 roku życia.

Jak wygląda skóra ze zmianami łuszczycowymi.

W łuszczycy układ immunologiczny wysyła sygnały, które skracają proces przemiany komórek skóry. Nowe komórki skóry dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. Zmiany są zlokalizowane najczęściej na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, pośladkach, w okolicy krzyżowej oraz na dłoniach i stopach. Powierzchnia zmian pokryta jest srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską- to blaszka łuszczycowa. Zmiany są wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Po zdrapaniu łusek powierzchnia zmiany staje się błyszcząca jakby powleczona stearyną.

Wiele sposobów leczenia.

Sposobów leczenia łuszczycy jest bardzo dużo, w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. Leczenie miejscowe ma na celu usunięcie łusek i zahamowanie nadmiernego rozprzestrzeniania naskórka. Do tej grupy leków zaliczamy kwas salicylowy, mocznik, pochodne kwasu węglowego, glikokortykosteroidy miejscowe oraz analogi witaminy D3.
Leczenie ogólne przede wszystkim polega na wykonywaniu fototerapii (UVA) oraz fotochemioterapii (PUVA) czyli połączenie leku światło uwrażliwiającego z UVA. Poza tym podaje się leki biologiczne, które są stosowane u chorych z ciężką postacią choroby, u których nie zadziałały inne metody leczenia. Innymi lekami są metotrekstat, cyklosporyny, retinoidy. Lekarz wybiera metodę leczenia dla każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniając przy tym wszystkie przeciwwskazania do ich stosowania. Niestety nie istnieje metoda, która wyleczy łuszczycę całkowicie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, warto wybrać dermokosmetyki np. Clarena, Alaclarin, Beta Skin. Poza tym zaleca się rzucić palenie, unikać przeziębień, unikać stanów zapalnych np. leczyć zęby oraz dbać o nawilżenie skóry.