Pokój Dla Dziecka W Wieku Przedszkolnym

Pokój dziecka to bardzo przyjemne miejsce do urządzania, ale nie oznacza to, że można kierować się tylko estetyką. Pokój przedszkolaka musi się dobrze sprawować w realizacji określonych funkcji.

Kolorystyka pokoju

Nie można lekko podchodzić do kolorystyki pokoju dziecka. Najczęściej stosuje się w nim trzy kolory: zielony, niebieski i biały. Biały jest tutaj najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ jest to wtedy pokój jasny i uspokajający dziecko, dobry dla odpoczynku, a do tego ładny. Pastelowa zieleń i pastelowy błękit mają podobne działanie. Trzeba mieć na uwadze, że dziecku niekoniecznie dana kolorystyka musi się podobać. Jeśli dziecko ma już swoje preferencje kolorystyczne, trzeba koniecznie zapytać je o zdanie.

Trzeba też wiedzieć, że dzieci skutecznie rozpoznają kolory dopiero po 3 roku życia. Prędzej ważniejszy znacznie jest dla nich kontrast, dlatego też należy mieszać kolory chłodne z ciepłymi i urozmaicać pokój dziecka czerwienią czy pomarańczą.

Granice

W czasie aranżacji przestrzeni należy oprzeć się na strefach przeznaczonych do wykonywania określonych czynności. Pokój przedszkolaka jest miejscem odpoczynku oraz pracy, przy czym praca to w tym wieku zabawa. Dziecko musi wiedzieć, co w danym miejscu można robić, a czego się robić nie powinno, ponieważ jest to dla niego przygotowanie do życia. W dorosłym życiu wszystko musi mieć swoje miejsce i trzeba się tego uczyć od najmłodszych lat. Nauka przyjdzie naturalnie, jeśli rodzic odpowiednio rozplanuje pokój dziecka i będzie w nim biurko, łóżko oraz kawałek podłogi, na którym będą mogły zostać rozłożone zabawki.

Porozkładane zabawki trzeba potem poskładać. Umieszczenie ich na półkach to rozwiązanie raczej dla dzieci trochę starszych. Przedszkolak powinien mieć otwieraną pufę lub skrzynię na zabawki, do której sam wszystko zapakuje i nie będzie miał z tym żadnych problemów. W ten sposób pokój dziecka stanie się jego odpowiedzialnością. W małych pokojach takie wykorzystanie przestrzeni pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca na inne rzeczy.

Odpowiednie biurko

W tym wieku dziecko musi mieć już biurko. Nie musi być ono specjalnie długie ani szerokie. Metr szerokości i pół metra głębokości w zupełności wystarczają dziecku, ale trzeba pamiętać, by było to biurko dobre do pracy. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim matowe materiały, które nie będą odbijać promieni słonecznych. Coś takiego bardzo utrudnia koncentrację na wykonywanych czynnościach. Dobrym pomysłem jest za to wyposażenie pokoju w biurko, którego blat można nachylać. Jest to rozwiązanie pomocne dla wszystkich dzieci w czasie zabaw związanych z rysowaniem czy malowaniem.

Łóżko

W pokoju dziecka zawsze najważniejsze jest łóżko. Powinno być duże i wygodne, co jednak oznacza, że trzeba ograniczać jego rozmiar. Łóżka i materace dla dzieci to osobny segment rynku, który charakteryzuje się specyficznymi cechami, a konkretnie odpowiednimi gabarytami oraz twardością materaca. Dużo łatwiej jest skrzywić dziecku kręgosłup złym łóżkiem niż zbyt ciężkim plecakiem.