Twoja zmora to łupież? Nie wystarczy zwykły szampon do włosów!

Łupież to najczęściej rozpoznawane schorzenie dermatologiczne wśród osób do 30 roku życia. Należy jednak pamiętać, że łupież owłosionej skóry głowy to tylko wycinek dysfunkcji naskórka, polegający na jego nadmiernym złuszczaniu. Inne rodzaje łupieżu, np. pstry lub różowy, mogą dotyczyć skóry twarzy czy rąk.

Prawie każdy zapytany odpowie, że łupież to coś związanego z włosami. Mimo że traktujemy go często jako problem kosmetyczny, pojawienie się na włosach i ramionach białych lub żółtawych kawałków naskórka zmieszanego z łojem to objaw chorobowy. Chyba że jego obecność wynika z faktu, że od  dłuższego czasu nie myliśmy głowy – wówczas zwyczajnie na włosach zacznie się gromadzić nadmiar pozostałości z naturalnego procesu złuszczania, na który wystarczy zwykły szampon do włosów i porządne umycie głowy.

 

Sprawdź, który z rodzajów łupieżu to twoja przypadłość. Od tego zależą środki zapobiegawcze

Jeśli problem się nie skończy, przeciwnie, zacznie się nasilać – zanim sięgniemy po pierwszy z brzegu szampon do włosów z napisem „przeciwłupieżowy”, warto zasięgnąć porady dermatologa. Rozróżniamy bowiem dwa rodzaje łupieżu owłosionej skóry głowy, z których każdy ma nieco inną przyczynę i sposób przeciwdziałania. Ostatecznie możemy także rozpoznać je po wyglądzie. Łupież zwykły, zwany także suchym, pozostawia drobne, sypkie, wyraźnie białe łuski na włosach i ramionach, nieco przypominające puder. W tym przypadku skóra głowy sprawia wrażenie, jakby była ściągnięta. Łupież tłusty charakteryzuje się większymi, żółtawymi, połyskującymi łuskami, które rzadziej odrywają się od łojowo-rogowej masy pokrywającej skórę głowy. Towarzyszy mu wzmożony łojotok, widoczny w lśniącym naskórku i rozszerzonych ujściach gruczołów łojowych.

 

Szampon do włosów – lepiej zastosować środek leczniczy zamiast kosmetyku

Do zwalczenia łupieżu zamiast popularnych środków higienicznych, reklamowanych jako przeciwłupieżowe, warto zastosować leczniczy szampon do włosów, oczywiście odpowiedni do jego rodzaju. Wizyta u dermatologa da nam wsparcie w postaci farmakoterapii, zarówno doustnej, jak i przy pomocy maści i płynów do wcierania. Będą to zazwyczaj środki przeciwgrzybicze – za oba rodzaje łupieżu odpowiadają naturalnie występujące we florze naskórka grzyby z rodzaju malassezia.