Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to problem z którym musi zmagać się wielu rodziców. Swędzenie oraz wysypka należą do najczęstszych objawów, które pojawiają się przede wszystkim na twarzy dziecka oraz łokciach i kolanach. Na całe szczęście z chorobą tą można walczyć.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – objawy

Zmiany skórne u niemowląt zawsze wywołują niepokój rodziców, tym bardziej, że nowy członek rodziny musi być bacznie obserwowany pod względem wszelkich nietolerancji pokarmowych oraz innych schorzeń. Atopowe zapalenie skóry, które spotyka niemowlę pojawia się z reguły między 3 a 6 miesiącem życia. Choroba występuje u dzieci na skutek zaburzenia struktury oraz funkcji bariery naskórkowej. Za wszystko odpowiedzialna jest ilość lipidów naskórkowych, dzięki której delikatna skóra dziecka staje się nadmiernie sucha oraz pęka. Do takich ran w dalszej kolejności przedostają się zanieczyszczenia oraz alergeny, skutkiem czego powstaje stan zapalny. Atopowe zapalenie skóry u noworodka można rozpoznać głównie po świądzie skóry, jej nadmiernej suchości, a także pojawieniu się wysypki. W przypadku zaawansowanych dolegliwości wymienione powyżej objawy występują zarówno na twarzy, jak i głowie, tułowiu oraz kończynach. Większa część małego ciałka zostaje zaatakowana.

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt musi być leczone, gdyż uciążliwy świat sprawia, że dziecko mimowolnie się drapie, dzięki czemu jego stan jeszcze się pogarsza. Czym należy smarować atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, aby nie pogorszyć stanu, a ulżyć dziecku w niekorzystnej sytuacji? Należy przede wszystkim wykorzystywać odpowiednie olejki do kąpieli. Leczenie naturalne to kolejne rozwiązane. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może ulec poprawie dzięki wykorzystaniu w czasie kąpieli płatków owsianych i krochmalu. Zabrania się stosowania produktów w których skład wchodzą esencje zapachowe. Do prania ubranek należy wykorzystywać odpowiednie proszki, które zawierają tylko i wyłącznie hipoalergiczne składniki. Emolienty muszą zostać nanoszone na skórę dziecka po zakończeniu kąpieli. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może ulec zmniejszeniu po pozbyciu się elementów o charakterze drażniącym, mowa o kurzu oraz niewłaściwej temperaturze. Skóra maluszka jest bardzo delikatna, nie można jej trzeć, a tylko i wyłącznie delikatnie ocierać z wody po zakończonej kąpieli. Należy nabywać ubrania tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, które umożliwiają przepuszczanie powietrza.