Pieprzyk – kiedy może być niebezpieczny?

Znamiona występują na skórze każdego z nas, pojawiając się w pierwszych latach po urodzeniu, w okresie dojrzewania, a nawet w wieku dojrzałym. Nie wszystkie z nich są oczywiście niebezpieczne, jednakże nie powinniśmy zapominać o ich kontrolowaniu we własnym zakresie, a w przypadku wątpliwości należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Kiedy zwykły pieprzyk może wymagać szczególnej uwagi?

Czym są pieprzyki na skórze?

Pieprzyk, w terminologii medycznej określany jako znamię barwnikowe składa się ze stopniowo namnażających się komórek barwnikowych (melanocytów). Z niektórymi pieprzykami możemy się urodzić, inne z kolei określane są jako nabyte i powstają na skutek częstej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Różnią się one między sobą kształtem, krawędziami, a także kolorem: czerwonym, czarnym, brązowym lub bardzo zbliżonym do karnacji skóry.

Na ilość zmian barwnikowych tworzących się na naszym ciele wpływ mają predyspozycje genetyczne oraz rodzaj skóry. Nie bez znaczenia pozostaje również fenotyp, czyli szeroko rozumiany zespół cech organizmu.

Czy pieprzyki są niebezpieczne? Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Pieprzyk to nie czerniak, ale czerniak (nowotwór złośliwy) może mieć postać pieprzyka, dlatego też rozpoznanie tego drugiego nie zawsze jest łatwe i najczęściej wymaga obserwacji dermatologa. Kiedy znamię na naszej skórze powinno zwrócić naszą uwagę?

Pieprzyk a czerniak:

  • Zasadniczą różnicą jest kształt. W przypadku pieprzyków mówimy o kształtach regularnych, natomiast czerniak charakteryzuje się asymetrią.
  • Należy zwrócić uwagę również na brzegi. Czerniak posiada brzegi bardzo nieregularne.
  • Nie bez znaczenia pozostaje również kolor. Barwa pieprzyka jest z reguły jednolita, z kolei czerniak wyróżnia się niejednolitym ubarwieniem. Miejscami może być jaśniejszy lub ciemniejszy.
  • W rozróżnieniu czerniaka od pieprzyka powinniśmy obserwować także ich powierzchnię. Zmiana nowotworowa ma powierzchnię nierówną z uwypukleniami.
  • Niepokojącą oznaką jest także szybko zwiększająca się zmiana, która może świadczyć o czerniaku. Pieprzyki rosną na przestrzeni lat, jednakże nie w sposób gwałtowny.