Czym kierować się przy zakupie oleju kokosowego?

Otyłość i nowotwory to choroby cywilizacyjne, które stanowią istotny problem z punktu widzenia zdrowia populacji. W mediach tradycyjnych, internecie czy czasopismach coraz częściej podkreśla się rolę zdrowej diety i wysiłku fizycznego jako recept na długie i zdrowe życie. Dotychczas najczęściej mówiono o wykluczaniu produktów z diety, najczęściej tych przetworzonych, zawierających tłuszcze trans czy wzbogacanych konserwantami i barwnikami. Obecnie trend się odwraca. Wciąż informuje się o tym, czego nie jeść, jednak coraz częściej komunikuje się również zdrowe, pyszne zamienniki. Jednym z takich zamienników jest olej kokosowy wykorzystywany w przepisach na wegański smalec czy jako dodatek do słodyczy lub jarmuż jako składnik zielonych soków i sałatek zimowych.

Super food czym jest?

Olej kokosowy, spirulina, chlorella, jagody goji…wszystkie te produkty noszą miano tzw. super food. Super food to produkty, które charakteryzują się niezwykłymi właściwościami odżywczymi. W toku badań udowodniono, że zawierają wiele witamin, charakterystyczną strukturę tłuszczy, przeciwutleniacze, właściwości antynowotworowe czy wpływające na metabolizm komórkowy. Jednym z takich produktów jest olej kokosowy.

Olej kokosowy — właściwości odżywcze i kosmetyczne

Olej kokosowy to tłuszcz otrzymywany przez tłoczenie orzechów kokosowych. Pochodzi zwykle z krajów Azji, gdzie jest tradycyjnie wykorzystywany jako codzienny składnik diety. W niskiej temperaturze ma konsystencję stałą i biały kolor. Po ogrzaniu rozpuszcza się do postaci płynnej.

W zależności od tego, jaką technikę tłoczenia zastosowano, olej może mieć charakterystyczny słodki zapach lub być bezwonnym olejem. Który wybrać? To zależy. W zależności od tego, do czego zamierzasz użyć oleju kokosowego, wybierz olej rafinowany bądź nierafinowany. Olej kokosowy nierafinowany ma charakterystyczny zapach, jest mniej przetworzony, droższy i ma więcej składników pozytywnie wpływających na organizm. Wybierz go, jeśli zamierzasz stosować go w celach spożywczych lub np. jako dodatek do energetycznej kawy.

Olej rafinowany również dobrze się sprawdzi. Możesz stosować go na skórę jako delikatny balsam myjący do twarzy, jako olej odżywiający włosy, balsam po goleniu czy środek wybielający zęby. Olej rafinowany jest pozbawiony charakterystycznego zapachu, może być świetnym wyjściem dla osób, które nie przepadają za zapachem kokosa w pielęgnacji czy jedzeniu.

Olej kokosowy – jak wybrać?

Wybierając olej, kieruj się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Różnicę między olejem kosmetycznym a spożywczym opisano powyżej. Oprócz przeznaczenia ważne są:

  • warunki produkcji i pochodzenie – jeśli los ludzi biorących udział w produkcji oleju nie jest Ci obojętny, wybierz olej kokosowy produkowany zgodnie z zasadami fair-trade,
  • wielkość opakowania – bywa, że duże opakowania, mimo że potencjalnie bardziej ekonomiczne nie sprawdzają się w codziennym stosowaniu i część produktu przeterminowuje się lub jest wyrzucana,

certyfikaty – certyfikaty ekologiczne i potwierdzające produkcję w kontrolowanych warunkach świadczą o jakości oleju.