Opryszczka – wirus, który nie przebiera w ofiarach

Opryszczka jest zmorą wszystkich osób, które zakaziły się wirusem HSV1 oraz HSV2. Pojawia się ona regularnie w okolicy czerwieni wargowej, można ją nabyć zarówno w trakcie dzieciństwa, jak również w trakcie odbywania kontaktów seksualnych z osobą zarażoną wirusem. W jaki sposób ją rozpoznać oraz jak leczyć?

Opryszczka – zarażenie oraz przebieg

Opryszczką zarażamy się od drugiego człowieka. Jeśli pojawi się ona raz, człowiek do końca życia nosi w sobie ten wirus, a więc staje się nosicielem. Warto zdawać sobie sprawę, że nie każda osoba nosząca w sobie wirusa opryszczki zdaje sobie z tego sprawę, gdyż szczęśliwcy nie zauważają żadnych skutków z nią związanych.

Warto wiedzieć jak to się dzieje, że kilka razy w roku, albo nawet częściej na wardze pojawiają się bolesne pęcherzyki. Jest to związane z pobudzaniem wirusa, który w dalszej kolejności wydostaje się z nerwów na powierzchnię skóry. Na początku boli, swędzi oraz piecze, a w dalszej kolejności pojawiają się pęcherzyki w których środku występuje ropna wydzielina. Kolejny etap opryszki objawia się zamianą pęcherzyków w strupki, których pod żadnym pozorem nie można zdrapywać, mimo iż jest to bardzo kuszące. To pojawienie się strupków wskazuje człowiekowi na fakt, że już za kilka dni po nieprzyjemnej zmianie na wardze nie pozostanie ani jeden ślad.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że opryszczka nie pojawia się jedynie na wardze. Występuje ona także na narządach płciowych i wiąże się ze znacznie gorszymi skutkami ubocznymi. Opryszczka narządów płciowych przebiega inaczej, w związku z tym w pierwszej kolejności pojawia się ból głowy, następnie gorączka i bóle w mięśniach. Później pojawiają się pęcherzyki, które bolą i swędzą.

Jak leczy się opryszczkę?

Opryszczka może zostać leczona, dzięki zastosowaniu preparatów nabywanych w aptekach. Jednakże, jeśli dana osoba zmaga się z nimi częściej niż raz czy dwa razy na rok, ich pojawianie staje się nie tylko bardzo uciążliwe, ale także może powodować pozostawanie szpecących blizn. Właśnie dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę stosowanie środków antywirusowych, które zostają przepisane przez lekarza pierwszej pomocy. Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie takiej metody jest w stanie opóźnić pojawianie się zmian na wardze, co wpłynie pozytywnie na samopoczucie oraz wygląd wszystkich osób, które z opryszczką zmagają się regularnie.