Jak dojść do siebie po urazie kończyny dolnej?

Urazy oraz kontuzje to sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu – nie tylko osobom starszym czy zawodowym sportowcom. Do głównych urazów kończyny dolnej zaliczane są skręcenia, zwichnięcia oraz złamania. Jak wrócić do pełni zdrowia po kontuzji? Dlaczego warto zaopatrzyć się w krzesło pod prysznic?

Jak wygląda leczenie zwichniętej nogi?

W czasie diagnostyki lekarz z pewnością spyta o charakter zdarzenia, w efekcie którego doszło do zwichnięcia. Co więcej, unieruchomi on kończynę, przeważnie za pomocą ortezy lub gipsu. Stabilizatory i ortezy są bardzo chętnie stosowane przez ludzi aktywnych, zwłaszcza przez zawodowych sportowców. Po usztywnieniu zwichniętej nogi, należy ją oszczędzać od intensywnego wysiłku fizycznego.

Ostatecznością, która stosowana jest przy silnym uszkodzeniu stawu, jest operacja. W tym przypadku zabieg polega na zszyciu naruszonych więzadeł. Bardzo często konieczna okazuje się rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Po takim zabiegu kończyna może zostać unieruchomiona w gipsie nawet na kilka tygodni. Kilka miesięcy po zdjęciu gipsu ważne będzie wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, które zaleci specjalista.

Leczenie w przypadku skręcenia stawu

Wybór metody leczenia w przypadku skręcenia stawu uzależniony jest od tego, jak bardzo uszkodzony został staw. Ogromną rolę pełni tutaj pierwsza pomoc, która polega na:

  • Odciążeniu kończyny i odpoczynku;
  • Jak najszybszym schłodzeniu miejsca, które uległo uszkodzeniu – w celu zmniejszenia bólu oraz obrzęku;
  • Zastosowaniu opatrunku uciskowego w formie np. elastycznego bandaża, który pozytywnie wpływa na stabilizację stawu;
  • Uniesieniu kończyny do góry, przez co poprawiony zostanie odpływ krwi i zmniejszony obrzęk.

Kolejnym etapem jest rehabilitacja trwająca zawsze 8 tygodni. Jest ona niezbędna do uzyskaniu przez chorego pełnej sprawności.

Jak przywrócić sprawność po złamaniu?

Szybka i skuteczna rehabilitacja to klucz do sukcesu. Pozwala ona uniknąć powikłań, takich jak brak zrostu, przykurcz kolana, łydki czy stopy. Błędnym jest przekonanie, że noga po złamaniu powinna zostać unieruchomiona na dłuższy czas. Należy wykonywać serię delikatnych ćwiczeń oraz poruszać kończyną na tyle, ile to możliwe. To właśnie odpowiednie bodźce pomogą przywrócić upragnioną sprawność.

Krzesło pod prysznic – komfortowa kąpiel podczas kontuzji

W przypadku zwichnięcia, skręcenia lub złamania nogi stanie obunóż jest wręcz niemożliwe. W związku z tym, kąpiel pod prysznicem staje się bardzo niebezpieczna lub wymaga pomocy osoby trzeciej. Na szczęście z pomocą przychodzi krzesło pod prysznic, dzięki któremu można wykonać tą czynność w pozycji siedzącej.