Mydła naturalne – czyli jakie?

Mydła naturalne to podstawowy kosmetyk, z którym każdego dnia kontaktuje się nasza skóra. Czy jesteśmy dla niej wyrozumiali? Co musimy wiedzieć o tej pieniącej się kostce, by cieszyć się czystością i świeżością, nie ryzykując złapania chorób skóry?

Czym jest mydło?

Mydło to sole metali i wyższych kwasów tłuszczowych, np. kwasu stearynowego, palmitynowego lub oleinowego. Jego właściwością jest zmniejszanie napięcia powierzchniowego, a dzięki temu, że składa się z substancji rozpuszczalnych w wodzie oraz substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, może skutecznie usuwać nierozpuszczalny w wodzie brud (szczególnie tłuszcz) z powierzchni naszej skóry. Proces produkcji mydła polega na długotrwałym gotowaniu tłuszczów ze stężonym roztworem zasady sodowej, potasowej lub litowej, na skutek czego dochodzi do powstania mydła właściwego. W procesie wytwarza się także gliceryna o właściwościach nawilżających. W zależności od potrzeb producent może glicerynę pozostawić lub usunąć. Mydło ma odczyn pH zasadowy lub obojętny, ale zazwyczaj pH oscyluje w granicach 7–8. Skórę naszego ciała charakteryzuje odczyn kwaśny, więc alkalizując ją mydłem, pozbawiamy skórę naturalnego i ochronnego płaszcza lipidowego. Jego odbudowa może potrwać nawet kilka godzin. Mydło ma właściwości antybakteryjne, więc jest świetne do mycia rąk, ponieważ skutecznie oczyszcza dłonie z tłustego brudu i różnych patogenów. Jednak częste mycie całego ciała może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Jakie mydła do ciała wybrać?

Mydła naturalne – taką odpowiedź podpowiada rozsądek. Najlepiej, by było ono bez dodatków syntetycznych, alergizujących, takich jak perfumy czy barwniki. Naturalne mydła, które sobie wybierzemy do codziennej pielęgnacji, powinny zawierać określone komponenty roślinne, mineralne czy nawet odzwierzęce (tłuszcze). Warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet kosmetyków – podobnie jak czytamy składy produktów spożywczych.

Jakich składników należy unikać w mydłach

Nie tylko w mydłach, ale także w innych kosmetykach, najlepiej unikać określonych substancji drażniących. Mogą to być: SLS i SLES, Cocamidopropyl betaine, Laureth-6, Cocamide DEA, sztuczne barwniki zapachy, wzmacniacze piany, konserwanty czy emolienty. Paraffinum liquidum i inne oleje mineralne; PEG (glikole polietylenowe); PPG (glikole polipropypenowe); Disodium i tetrasodium EDTA; parabeny. Mydła naturalne są proporcjonalnie droższe od ich syntetycznego czy półsyntetycznego odpowiednika. Cenę generują składniki, z których takie naturalne mydła są wykonane. Dobre mydło naturalne to oszczędność, jeśli chodzi o wydatki związane z leczeniem szkód wywołanych przez tanie syntetyki. To ważny powód, dla którego lepiej zapłacić za mydło nieco więcej.

Mydła naturalne – przykładowy skład

  • Aqua – woda,
  • Sodium hydroxide – wodorotlenek sodu,
  • Sodium tallowate – sól sodowa tłuszczu zwierzęcego (nie dla wegan/wegetarian),
  • Sodium olivate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z oliwy z oliwek,
  • Sodium cocoate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z oleju kokosowego,
  • Sodium palmate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z oleju palmowego,
  • Sodium palm kernelate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z oleju palmowego (z nasion),
  • Sodium shea butterate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z masła shea,
  • Sodium cocoa butterate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z masła kakaowego,
  • Sodium laurate – sól sodowa kwasu tłuszczowego z oleju laurowego,
  • Sodium chloride – sól (dodawana jako naturalny konserwant i utwardzacz),
  • Citric acid – kwasek cytrynowy, konserwant,
  • Glycerin – gliceryna, produkt uboczny procesu zmydlania, ma działanie nawilżające.

Mając ochotę, czas i serce dla ręcznych robótek, można samemu pobawić się w wytwarzanie naturalnych mydeł. Jest to ciekawa alternatywa nie tylko dla osób wnikliwie czytających składy, ale także świetna okazja dla osób kochających eksperymenty.