Na jakie zmiany narażona skóra stóp i dłoni?

Skóra każdego dnia narażona jest na działanie czynników zewnętrznych takich promieniowanie UV, zimne powietrze, zanieczyszczenia czy wszechobecne wirusy i bakterie.  To właśnie wirusy przyczyniają się do powstawania kurzajek. Jak zapobiegać zarażeniu się i jak leczyć guzki, które już się pojawiły?

 

Kurzajki – jak może dojść do zarażenia?

Człowiek codziennie dotyka wielu przedmiotów, z którymi styczność może mieć naprawdę wielu ludzi. Miejsca publiczne są doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i do zarażenia się wirusem. Wirus HPV, czyli tzw. brodawczak ludzki, jest przyczyną powstawania kurzajek. Można się nim zarazić przez bezpośredni kontakt z nosicielem, np. poprzez podanie ręki lub dotknięcie przedmiotów, które miały styczność z zarażona osobą (np. u kosmetyczki). Rozwojowi wirusa sprzyja wilgotne środowisko. Dlatego podczas wizyty na basenie czy w saunie prawdopodobieństwo zarażenia jest większe. Co na kurzajki może zapobiec zarażeniu? Przede wszystkim odpowiednia higiena oraz dbanie o to, by podczas wizyt w miejscach publicznych, np. na basenie, chodzić w klapkach, pamiętać o myciu rąk czy nie używać ręczników nieznanego pochodzenia. Jeśli już dojdzie do zakażenia, to należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, by nie dopuścić do rozwoju wirusa odpowiadającego za rozprzestrzenianie się kurzajek.

 

Co na kurzajki, czyli jak leczyć powstałe zmiany skórne?

Kurzajka to niewielka zmiana skórna (grudka lub guzek), która pojawia się na skórze dłoni lub stóp. Ma kolor szary lub zbliżony do odcienia skóry. Gdy pojawi się na stopach, sprawia ból. Co na kurzajki skutecznie wspomoże walkę z tym nieestetycznym problemem?

– Preparaty dostępne w aptece, zawierające kwas mlekowy i salicylowy. Wysuszają kurzajki, które powinny same odpaść.

– Preparaty zamrażające kurzajki.

– Terapia z wykorzystaniem produktów zawierających jaskółcze ziele lub olej z glistnika. Są to naturalne środki wykorzystywane od lat do domowego leczenia kurzajek.

 

Wiedząc co na kurzajki skutecznie zwalczy problem, można być spokojnym o to, że zmiany skórne nie rozwiną się i nie rozprzestrzenią na ciele. Podczas leczenia kurzajek należy pamiętać o odpowiedniej higienie i zabezpieczeniu domowników przed zarażeniem. Należy pilnować, aby nikt nie korzystał z ręczników czy sztućców zarażonej osoby. Odpowiednia higiena, szybkie zastosowanie preparatów przeciwko kurzajkom i ich regularne stosowanie powinny przyczynić się do szybkiej eliminacji objawów.