Zakażenie wirusem HPV może mieć różne konsekwencje

Rodzajów wirusa HPV jest około 120, większość z nich nie powoduje żadnych objawów i konsekwencji, ale niektóre z nich prowadzą nawet do raka szyjki macicy. Zmiany takie jak kłykciny kończyste, czy kurzajki to objawy zakażenia wirusem HPV.

Jak można się zarazić wirusem HPV?

Wirusem HPV, inaczej zwanym wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się poprzez kontakt ze skórą nosiciela wirusa. Najczęściej w wilgotnym środowisku np. na basenie, w saunie. Ten rodzaj wirusa, którym można zarazić się na basenie, najczęściej powoduje kurzajki. Do zakażenia wirusem HPV bardzo często dochodzi poprzez kontakt płciowy, poprzez kontakt z zewnętrznymi narządami płciowymi i okolicami odbytu. Wtedy tworzą się tzw. kłykciny kończyste. Są to niewielkie jasnoróżowe grudki, które tworzą się w okolicach narządów płciowych po około 3 miesiącach od zarażenia. Mogą się rozrastać latami, szczególnie szybko rosną w trakcie ciąży.

Wirusy HPV mają różne odmiany, niektóre są łagodne, czyli niskoonkogenne, a inne wręcz przeciwnie, są wysokoonkogenne. Oznacza to, że mogą powodować nowotwory złośliwe: u kobiet raka szyjki macicy, a u mężczyzn raka prącia. Natomiast zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może dojść do raka gardła lub krtani. Wirusy niskoonkogenne zwykle nie dają żadnych objawów i ustępują samoistnie. Zalecane jest wykonywanie testu na obecność wirusa HPV szczególnie tym osobom, które są aktywne seksualnie, nie tylko w przypadku częstej zmiany partnerów. Kobiety powinny wykonywać badanie cytologiczne raz w roku, ponieważ wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje duże szanse na wyleczenie.

Wirus HPV- leczyć czy nie?

Zmiany skórne, czyli kurzajki i kłykciny trzeba leczyć, ponieważ są bardzo zaraźliwe. Roznoszą się szynko, nie tylko na drugą osobę, lecz rozsiewają się po całym ciele, dotyczy to szczególnie kurzajek. Kłykciny kończyste rozrastają się, tworząc rozległe skupiska narośli. Niekiedy utrudniają życie seksualne. Kobiety w ciąży mają duży problem w leczeniu kłykcin, ponieważ rozrastają się bardzo szybko i niestety mogą zagrażać życiu dziecka. Kurzajki leczy się preparatami złuszczającymi, dostępnymi w aptece lub krioterapią, elektrokoagulacją, a także w niektórych przypadkach chirurgicznie. Podobnie leczy się kłykciny kończyste.

Aby zapobiec zakażeniu wirusem HPV i zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy, można zaszczepić się przeciwko temu wirusowi. Ważne jest, aby diagnostyce poddawali się oboje partnerów, jeśli któreś z nich ma objawy zakażenia.